Bakonya

 

Települési alapadatok

 

Település megnevezése: Bakonya

Polgármester: Varga István Csaba

Jegyző: Dr. Jocskov Annamária

Népességszám: 389

Települési önkormányzat elérhetősége: 72/564-064

Cím: 7675 Bakonya, Fő u. 19.

E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 

bakonya_cimer

 

 

 

Bemutatkozás

 
 
 

 

Bakonya Pécstől 13 km-re a Nyugat - Mecsekben fekvő kis hegyi település. Megközelíthető Pécsről a 6-os számú főúton, majd bekötőúton Kővágószőlősön áthaladva a Hetvehelyi útról, vagy Kővágótöttösön áthaladva az üzemi úton. Éghajlatára a mérsékelten meleg nyár, az enyhe tél jellemző. Bakonya közel 400 fős lakosságával a megye kistelepülései közé sorolható. A község infrastrukturális ellátottsága a közelmúlt erőfeszítéseinek köszönhetően kiemelkedő. Bakonya vonzerejét a táj, a Mecsek jelenti. A falu alatt festői környezetben két halastó fekszik. A Mecsek lábai alatt elfekvő kis település a maga nyugalmával igazi kikapcsolódást jelent a pihenni vágyóknak. A községben lehetőség van a falusi turizmus keretén belül családoknál pihenni. Érdekes látnivalókat kínál a Falumúzeum és a Vörös Vince emlékszoba tárlatai. 

A falu határában található golfpálya, közel fekszik a Mecsek északi oldalán elterülő Abaliget, Orfű, valamint Magyarhertelend termálvizes strandja, melyek a térség kiemelkedő turisztikai célpontjai. A környék közkedvelt kirándulóhelye a Babás szerkövek, illetve a Jakabhegy, ahol az extrém sportot kedvelő paplanernyősök is ugróbázisra leltek.  

Bakonya híres ősi, Árpádkori templomáról, melyet Szent György tiszteletére emeltek. A XIII. századi eredetű, gótikus jegyeket is mutató templomot a XVIII. században barokk stílusban átalakították, a torony a XIX. században készült. A műemléki védettség alatt álló templom belső berendezése is figyelemre méltó: a kő szenteltvíztartó a XIII. században készült kora gótikus stílusban; a fő- és mellékoltár, az orgona, a szószék XVIII. századi, barokk stílusú. Láthatunk itt XIII-XV. századi faltöredékeket is. Az 1972-74 közötti restaurálás alkalmával eredeti románkori ablakok és freskórészeltek kerültek elő. A község kápolnáját 1807-ben emelték Páduai Szent Antal tiszteletére. A római katolikus templomhoz tartozó plébánia a XVIII. században épült, barokk stílusban. 

A régészeti feltárások a településen és környezetében újkőkori, bronzkori, kelta, római-kori és honfoglalás korabeli leletekre bukkantak. A település neve írott forrásban először 1235-ben fordult elő Bakonya alakban. Az 1950-es években megkezdett uránbányászat átalakította a mezőgazdasági jellegű település arculatát és az itt élők életét. A bányászati tevékenység felhagyása jelentős gazdasági és társadalmi feszültséget okozott a településen, amelynek feloldása napjaink egyik feladata.

 

Forrás:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Bakonya

http://www.pecsikisterseg.hu/index.php?p=telepulesek&tid=4&m=alapadatok